BLOG

Wygłuszenie hali produkcyjnej – jak zacząć?

utworzone przez | kwi 14, 2020

Wygłuszenie hali produkcyjnej

Wygłuszenie hali produkcyjnej, a dokładniej hałas jaki w niej powstaje to problem ogólnie znany. Rozpatrujemy wiele podziałów ze względu na hałas na jaki narażeni są pracownicy jak i wpływ samego Obiektu na środowisko. Odwiedziliśmy wiele zakładów na terenie całej Polski i zauważyliśmy, że wykończenie powierzchni ścian, sufitu i podłogi większości hal produkcyjnych jest akustycznie twarde, niepochłaniające. Dostrzegliśmy, że na halach znajdują się linie produkcyjne, umieszczone równolegle do ścian bocznych. Maszyny takich linii są ustawione wzdłuż hali, tworząc z niej obszar głównych źródeł hałasu. Są one  wyposażone w obudowy częściowe, a szczelność akustyczna obudów jest umiarkowana. Występują w niej szczeliny oraz przewymiarowane otwory technologiczne.

Wpływ hałasu na pracowników

Wymienione przez nas  powyżej elementy, które zwiększają hałas w hali produkcyjnej mają negatywny wpływ na pracę pracowników. Mówimy tutaj o pracownikach pracujących w pobliżu maszyn i urządzeń. W każdym przemyśle lekkim jak i ciężkim pracujące osoby mogą być narażone na działanie hałasu w większym lub mniejszym stopniu. Jednak zjawisko to zawsze towarzyszy pracy samych maszyn lub urządzeń. Wynikiem tego jest złożoność procesów produkcyjnych oraz obsługi maszyn przez operatorów.  Widzimy zatem, że hałas działający przez to na pracownika może być wręcz niebezpieczny.

A więc jak wykonać wygłuszenie hali produkcyjnej?

W obecnych czasach hałas, który powstaje w halach produkcyjnych poprzez jej użytkowanie jest  jednym z największych zagrożeń dla środowiska i pracy człowieka. Dlatego naszym podstawowym celem wygłuszania hal produkcyjnych jest obniżenie poziomu hałasu wewnątrz hali oraz obniżenie hałasu jaki generuje Obiekt do środowiska. Przede wszystkim wynikiem wygłuszania hal produkcyjnych jest spełnienie obowiązujących nas norm i rozporządzeń. Podobnie do powyższego celem wyciszenia hal produkcyjnych z pewnością jest poprawa warunków na stanowisku pracy. Dlatego jest to główny cel ochrony środowiska pracy.

Wiemy, że wyciszenie hal produkcyjnych wiąże się przede wszystkim z:

Nasze projekty wyciszenia hal produkcyjnych mają za zadanie pełną analizę powstającego hałasu, który może być spowodowany poprzez:

  • dźwięki powietrzne – powstają przy pobudzeniu przegrody falą akustyczną rozchodzącą się w powietrzu,
  • dźwięki uderzeniowe – powstają przy mechanicznym pobudzeniu przegrody np. uderzenie.

Dlatego przedstawimy Państwu kilka rozwiązań jakie  można zastosować i zaprezentujemy wizualizację aby je zobrazować. Dodatkowo wykonamy symulacje komputerowe, które jasno wskażą nam wyniki obliczeń i możliwości obniżenia poziomu hałasu. Dzięki temu wygłuszenie hali produkcyjnej zaproponowane przez nas będzie zawsze skuteczne i najlepiej dopasowane   do samego Obiektu.

Podsumowując, profesjonalne podejście do indywidualnych wymagań klienta jest naszą główną zaletą. Zaufało nam wielu zadowolonych klientów, przede wszystkim Ci którzy przekonali się o słuszności wykonania pewnych działań do poprawy ochrony środowiska przed hałasem jak i ochrony pracownika na stanowisku pracy.  Wyniki naszych prac znajdą Państwo  w zakładce Realizacje