— BLOG
Dopuszczalny poziom hałasu wg PN-B-02151-2:2018-01

Dopuszczalny poziom hałasu
Dopuszczalny poziom hałasu w nowelizacji normy PN-B-02151-2:2018-01 Akustyka budowlana — Ochrona przed hałasem w budynkach — Część 2: Wymagania dotyczące dopuszczalnego poziomu dźwięku w pomieszczeniach Każdy z nas czy to w domu, pracy czy na wakacjach doświadczył problemów związanych z przekroczeniem hałasu. Norma PN-B-02151 część 2 mówi nam jaki jest dopuszczalny poziom hałasu w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie. Chodzi przede wszystkim o hałas wytworzony przez urządzenia wyposażenia technicznego budynku oraz przez źródła hałasu w lokalach usługowych. W nowelizacji tej normy z 2018 roku znacznie zaostrzono wymagania dla pory dziennej.Zakres normy
W normie określono dopuszczalne poziomy hałasu w pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi. Mowa tutaj głównie o budynkach mieszkalnych, budynkach zamieszkania zbiorowego i budynkach użyteczności publicznej. Natomiast mowa o hałasie wytworzonym przez urządzenia wyposażenia technicznego oraz spowodowanych działalnością lokali usługowych. Już te sformułowania pokazują nam, że nowelizacja normy skupia się głównie na mieszkaniach w naszych domach. Następnie norma wskazuje nam główne grupy źródła hałasu a są to przede wszystkim:- Hałas pochodzący od urządzeń stanowiących wyposażenie techniczne budynków:
- Przenikający z pomieszczeń technicznych budynku – wytwarzane przez np. pompy oraz piece c.w. i c.o., wentylatory, stacje transformatorowe, urządzenia dźwigów zainstalowane w maszynowniach i szybach dźwigowych.
- Pochodzący od urządzeń instalacyjnych na zewnątrz budynku np. klimatyzatory, czerpnie lub wyrzutnie powietrza, urządzenia wentylacyjne, transformatory.
- Pochodzący od wentylacji mechanicznej, instalacji grzewczej i/lub klimatyzacji i innych urządzeń z nim związanych.
- Wywołany użytkowaniem urządzeń instalacyjnych w innych pomieszczeniach np. instalacja wodociągowa, sanitarna, wentylacyjna czy klimatyzacyjna.
- Innych niż urządzenia instalacyjne np. otwieranie i zamykanie bram garażowych oraz drzwi do budynku, użytkowania wjazdów garaży, sygnały dźwiękowe domofonów.
- Hałas spowodowany działalnością i eksploatacją:
- Lokali usługowych, w tym wywołany działaniem znajdujących się tam urządzeń.
- Lokali z muzyką i/lub tańcem w pomieszczeniach usługowych.
- Hałas pochodzący od nowych urządzeń wymienionych w pkt. 1 i 2, które nie były uwzględnione na etapie odbioru budynku.
Dopuszczalny poziom dźwięku w pomieszczeniach chronionych
Dopuszczalne wartości równoważnego i wzorcowego maksymalnego poziomu hałasu przedstawiamy w poniższej tabeli.

Warunki oceny dopuszczalnego poziomu hałasu
Dopuszczalny poziom hałasu odnosi się przede wszystkim do pomieszczeń z zamkniętymi oknami i drzwiami oraz umeblowanych. Jeżeli posiadamy jednak pomieszczenie nieumeblowane to zmierzony poziom hałasu należy skorygować o wskaźnik pogłosu k. Określa się go wg metody podanej w normie PN-EN ISO 10052. Natomiast musimy zwrócić uwagę, że podane w normie dopuszczalne poziomy hałasu odnoszą się do pory użytkowania lokalu, bez rozróżnienia na porę dzienną i nocną.