BLOG

Izolacyjność akustyczna wg PN-B-02151-3:2015-10

utworzone przez | sty 3, 2022

Izolacyjność akustyczna

Izolacyjność akustyczna w nowelizacji normy PN-B-02151-3:2015-10  Akustyka budowlana — Ochrona przed hałasem w budynkach — Część 3: Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród w budynkach i elementów budowlanych

Huk, trzask, szurgot, świst…. i tak kolejny wieczór siedząc w fotelu, kiedy popijamy herbatę. Nagle spokój, chwila ulgi, po czym znowu łup, trzask, wrrrr – hałas, hałas, hałas… Jak wielu z nas doświadcza tych nieprzyjemnych, denerwujących dźwięków. Już na samym wstępie przychodzi nam do głowy majstersztyk Juliama Tuwima „Lokomotywa”.

I bęc mamy to: Norma PN-B-02151 część 3. Powstała aby naprawić wiele błędów i nieprawidłowości poprzedniego wydania. Daje nam ona nowe wymagania dla jakże pięknego pojęcia: izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych i uderzeniowych. A co to? Z przyjemnością Wam to wytłumaczę 🙂

 Zakres normy

W normie określono przede wszystkim wymagania izolacyjności akustycznej dla wszelkiego rodzaju ścian i tych wewnętrznych jak i zewnętrznych, drzwi, stropów dla budynków wielo- i jednorodzinnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej. Normę możemy stosować przy projektowaniu, wznoszeniu oraz przebudowie tych budynków. Norma podzielona jest na kilka głównych działów i jest najobszerniejszą częścią norm dotyczących ochrony przed hałasem w budynkach.

Wróćmy zatem do tajemniczego pojęcia dźwięków powietrznych i uderzeniowych. Tak jak intuicyjnie przypuszczamy dźwięki powietrzne to te, które rozchodzą się w powietrzu, natomiast uderzeniowe to te, które powstają podczas uderzeń. Zajmijmy się zatem samymi wymaganiami i sprawdźmy jak odnoszą się one do naszych mieszkań. Jako, że przykładów jest bardzo dużo zajmiemy się budynkami wielorodzinnymi i jednorodzinnymi.

  Izolacyjność akustyczna od dźwięków powietrznych

  Wymagania jakie podaje norma określona jest przy pomocy dwóch wskaźników izolacyjności akustycznej właściwej:

  R’A,1 – czyli wskaźnik, który uwzględnia wpływ pośredni, w tym boczne przenoszenie dźwięku. W skrócie nie bierzemy pod uwagę tylko dźwięków, które przechodzą przez np. samą ścianę ale również te, które przenikają połączonymi z nią stropami i ścianami.

  RA,1,R – to natomiast wskaźnik, który określa się na podstawie badań laboratoryjnych. Zaliczyć tutaj możemy nowe drzwi o określonej izolacyjności lub ścianę wykonaną wg systemu producenta, na który uzyskał aprobatę izolacyjności akustycznej.

  Izolacyjność akustyczna od dźwięków uderzeniowych

  W tym przypadku otrzymujemy analogiczne rozwiązanie jak w przypadku dźwięków powietrznych, czyli:

  L’n,w – czyli wskaźnik, który uwzględnia wpływ pośredni, w tym boczne przenoszenie dźwięku. W tym przypadku również nie bierzemy pod uwagę tylko dźwięków, które przechodzą przez np. sam strop ale również te, które przenikają połączonymi z nią ścianami.

  Ln,w,R – to natomiast wskaźnik, bez uwzględnienia pośredniego, w tym bocznego przenoszenia dźwięku.

  Jak zatem widzimy wytyczne są bardzo zróżnicowane i dosyć szczegółowo podane w zależności z czym sąsiadują analizowane  pomieszczenia.

  Jest to dla nas bardzo istotna informacja, ponieważ już na etapie projektowania możemy zweryfikować czy założenia są słuszne. Dodatkowo od razu możemy zabezpieczyć się projektując strop lub ścianę, która będzie sąsiadowała z pomieszczeniem technicznym lub lokalem usługowym.

   

  Podsumowanie – izolacyjność akustyczna

   

  Norma PN-B-02151-3:2015-10 oprócz podania wymagań dotyczących izolacyjności akustycznej od dźwięków powietrznych oraz uderzeniowych zawiera więcej informacji. Są to również izolacyjność przegród zewnętrznych, izolacyjność elementów budowlanych, metody badania izolacyjności oraz ich ocena. Trzecia część normy o Ochronie przed hałasem w budynkach była aktualizowana jako pierwsza. Jest to słuszne działanie, ponieważ najpierw należy dobrze zaprojektować budynek, aby w późniejszych etapach można było stosować kolejne metody aby zniwelować niepożądane dźwięki jakie do nas docierają. 

  Jesteś w trakcie projektowania lub przebudowy domu? A może masz już dosyć hałasów od współmieszkańców? Nie wiesz co sprawdzić, gdzie szukać pomocy? Dlatego jesteśmy i z chęcią służymy pomocą aby rozwiązać każdy problem. Zapraszamy serdecznie do kontaktu. Pomożemy przy projektowaniu, ocenie lub pomiarach izolacyjności akustycznej w Państwa budynkach. Zapraszamy również do odwiedzenia naszych Realizacji.