BLOG

Redukcja hałasu w hali produkcyjnej

utworzone przez | sie 7, 2022

Ograniczenie hałasu w hali produkcyjnej

Pewnie każdy przedsiębiorca, który posiada hale produkcyjną i boryka się z nadmiernym hałasem zastanawia się jak najskuteczniej go ograniczyć, czyli jak wykonać redukcję hałasu w hali produkcyjnej. Otóż rozwiązań jest wiele ale zależą one przede wszystkim od rodzaju produkcji, wyposażenia hali produkcyjnej jak również od jej wymiarów.
Tą wiedzą chcemy się podzielić oraz przedstawić główne założenia. Bo o ile można scharakteryzować główne nurty produkcyjne to jednak rozwiązanie do obniżenia poziomu hałasu nie jest już tak proste. Dlaczego? Już wyjaśniamy.
 

Kubatura hali produkcyjnej

Jednym z najważniejszych parametrów jakie należy wziąć pod uwagę to kubatura hali. Ale nie jedynie kubatura a przede wszystkim wysokość. W przypadku hal do wysokości ok. 5 m można swobodnie stosować wyciszenie w postaci sufitu pochłaniającego. Ale… no właśnie tutaj diabeł tkwi w szczegółach. Wyłożenie samego sufitu panelami dźwiękochłonnymi, owszem pomoże nam obniżyć poziom dźwięku ale niezbyt skutecznie. Trzeba podejść do tego tematu bardziej kompleksowo. Mamy tu na myśli wykorzystanie paneli z dwóch stron. Bo dlaczego materiał dźwiękochłonny ma tylko działać z jednej strony? Dajmy mu się wykazać i stwórzmy system, który pozwoli na pochłonięcie zarówno dźwięków bezpośrednio od źródeł hałasu jak i dźwięków które odbija się od ścian czy sufitów. Stworzyliśmy system, który pozwala to wykorzystać i działa w bardzo skuteczny sposób. Redukcja hałasu w hali produkcyjnej może sięgać nawet 10 dB.
 

Rozwiązania wyciszenia hal

Jednak w przypadku hal o dużych wysokościach należy zastosować inne rozwiązania. Jak wiadomo aby jak najskuteczniej obniżyć poziom hałasu należy wyciszyć samo źródło. I tutaj powstaje pewien skomplikowany proces. Mianowicie, rozwiązanie należy dopasować do istniejących warunków. Nie można przecież wyciszyć sufitu gdy na hali mamy prasę, która generuje poziomy rzędu 100 dB. Takie rozwiązanie będzie zupełnie nieskuteczne.Równie absurdalnym rozwiązaniem będzie zastosowanie paneli dźwiękochłonnych ściennych w halach o dużych wymiarach, ponieważ źródła hałasu będą zbyt daleko.Na domiar złego do zastosowania niektórych rozwiązań przeszkadzają same instalacje na hali np. suwnice, instalacje p.poż. czy nawet oświetlenie.
 

Więc jak sobie poradzić z tym nadmiernym hałasem?

Analiza. To słowo klucz, które z jednej strony pozwala nam zrozumieć rozchodzenie się dźwięku a z drugiej strony wskazuje nam kierunek do obniżenia poziomu hałasu.Pod tym tajemniczym pojęciem analizy jest przede wszystkim pomiar poziomu dźwięku, miernikiem cyfrowym lub kamera akustyczna. Następnie cały proces poznawania procesu produkcyjnego ale również jego samej obsługi jak np. serwisy, naprawy działu utrzymania ruchu czy nawet samej obsługi maszyn czy urządzeń. Nie odkryjemy Ameryki stwierdzając, że wizja lokalna to właśnie ten proces.Oczywiście możemy na podstawie podstawowych danych przedstawić skuteczne rozwiązanie ale będą to tylko założenia i da nam to możliwość zorientowania się w cenach. Natomiast wizja lokalna pozwoli na bardo dokładne uszczegółowienie tych rozwiązań.
 

Jak zatem skutecznie wyciszyć hale?

Stosować rozwiązania inżynierskie, które jasno wskażą skuteczność danego rozwiązania. Wyciszenie w postaci ogólnodostępnych paneli dźwiękochłonnych da nam obniżenie 6-10 dB, natomiast kabiny lub zabudowy dźwiękochłonnej to skuteczność na poziomie 20-40 dB. Istnieją również inne rozwiązania, które skupiają się głównie na geometrii, przepływie powietrza i niwelacji drgań.Proponujemy Państwu rozwiązanie „redukcja hałasu w hali produkcyjnej”, które zawsze będzie dopasowane do istniejącej sytuacji, obliczymy i zmierzymy poziomy hałasu. Przedstawimy różne opcje zarówno pod względem cenowym jak i skuteczności danego rozwiązania.Nasza domena to elastyczność. Nie podchodzimy do tematów szablonowo. Analiza problemu z nadmiernym hałasem to nasza misja w dzisiejszym świecie.Zapraszamy do kontaktu, sprawdzenia naszych realizacji oraz portalu wiedzy jakim jest nasz blog.