REALIZACJE

Józef Drescher – projekt studia odsłuchowego

utworzone przez | sty 3, 2020

Projekt studia odsłuchowego

 

Projekt tego studia był dla nas zarówno niesamowitą frajdą jak i ciężkim wyzwaniem. Pytanie o pomoc otrzymaliśmy metodą poleceń. Nasz klient zajmuje się aranżowaniem muzyki tanecznej klubowej niestety w warunkach mieszkalnych, a dokładnie w pokoju, który nie jest dostosowany akustycznie. Podstawowe pytanie jakie klient sobie stawiał to „Czy jest sens budowania w już i tak niewielkim pomieszczeniu pomieszczenia odsłuchowego-wokalnego. Podstawowym założeniem miała być dobra akustyka, tak aby nie trzeba było „koloryzować” nagrań podczas wykonywania masteringu, czyli procesu realizacji produkcji muzycznej oraz będzie umożliwiać odsłuch oraz obróbkę dźwięku w systemie dwukanałowym. Problem polegał również na tym, że pomieszczenie znajdowało się w budynku mieszkalnym na poziomie przyziemia.

Oczywiście „W życiu nie ma rzeczy niemożliwych”. Podjęliśmy zatem wyzwanie, gdzie akustyka wnętrz oraz izolacyjność akustyczna przegród budowlanych to podstawowe założenia tego projektu. Prace projektowe odbywały się zdalnie za pomocą maili i telefonicznie ustalając z Klientem wszelkie szczegóły

Projektowane pomieszczenie odsłuchowe musi charakteryzować się odpowiednimi właściwościami akustycznymi, które dostosowane będą do funkcji akustyki wnętrza. Dodatkowo pomieszczenie miało być chronione przeciwdźwiękowo. Pomieszczenie odsłuchowe zostało zaprojektowane w technologii „pudełko w pudełku”.

Zaproponowaliśmy zmianę kształtu pomieszczenia aby zniwelować wszelkie fale stojące powstają pomiędzy równoległymi ścianami. W pomieszczeniu zaprojektowaliśmy kilka rodzajów ustrojów akustycznych od pochłaniających, rozpraszających jak i odbijających i kierujących dźwięk do właściwego miejsca. Udało się uzyskać w miarę płaska charakterystykę częstotliwościową oraz dobre rozproszenie dźwięku we wnętrzu pomieszczenia.

Godne uwagi jest fakt, iż za realizację studia zabrał się sam Klient. Przy pomocy przesłanego projektu akustycznego oraz kilku wykonanych rozmów telefonicznych zostało stworzone niewielkie pomieszczenie do wielu funkcji. Z jednej strony dobra akustyka pozwoliła na przygotowywanie nagrań bez użycia dodatkowych efektów, a z drugiej strony pozostali mieszkańcy mogli „spać spokojnie” podczas gdy klient wykręcał coraz to większe poziomu decybeli ze swoich monitorów odsłuchowych.

 

Co dalej?

Jesteś zainteresowany naszymi usługami lub chcesz porozmawiać o Twoim projekcie? Zapraszamy do kontaktu