REALIZACJE

Radio Kielce – modernizacja pomieszczeń radiowych

utworzone przez | gru 17, 2020

Projekt modernizacji pomieszczeń radiowych Radio Kielce

 

Jednym z najważniejszych i najbardziej czasochłonnych projektów akustycznych jaki zrealizowaliśmy to modernizacja istniejących pomieszczeń wykorzystywanych w rozgłośni radiowej Radio Kielce. Mówimy tutaj o pomieszczeniach nagrań, studiach reżyserskich, pomieszczeniu news i samorealizacji, jak również duże studio wielofunkcyjne. Pomieszczenia studia nagrań były już wcześniej zaprojektowane w technologii „pudełko w pudełku”. Zewnętrzne pudełko stanowi konstrukcja budynku, natomiast pudełko wewnętrzne wykonane jest w technologii warstwowej. Skorupa wewnętrznego „pudła” jest umieszczona w odległości ok. 12 cm lub większej od skorupy zewnętrznej. Ściany stanowią podwójną konstrukcję z uwzględnieniem pustki powietrznej pomiędzy obiema przegrodami. W całym budynku wspólnie z biurem architektonicznym zaprojektowaliśmy przedsionki oraz korytarze ciszy, które zwiększają ochronę przeciwdźwiękową. Wszystkie pomieszczenia studyjne przeznaczone są do nagrywania małych oraz średnich form muzycznych. Natomiast akustyka reżyserek umożliwia nam odsłuch oraz obróbkę dźwięku w systemie dwu oraz wielokanałowym.

 

Założenia projektowe

 

Podstawowym założeniem projektowym adaptacji akustycznej wszystkich pomieszczeń Radio Kielce to zaproponowanie przez nas dodatkowego rozwiązania adaptacji, które będzie zgodne z założeniami aranżacji wnętrza oraz zapewni odpowiednie warunki akustyczne zgodne z normą PN-B-02151-4:2015-06. Ochronę przeciwdźwiękową zweryfikowaliśmy na podstawie danych od Inwestora odnośnie zastosowanych materiałów dla każdej przegrody budowlanej na podstawie normy PN-B-02151-3:2015.Projektowane przez nas pomieszczenia nagrań zostały dobrane w taki sposób aby zminimalizować zabarwienie w zakresie niskich częstotliwości oraz zniwelować niekorzystne zjawiska np. echa trzepoczącego. Natomiast wszystkie pomieszczenia reżyserek dobraliśmy w taki sposób aby możliwy był prawidłowy odsłuch w systemie dwu lub wielokanałowym. Zaprojektowaliśmy je zgodnie metodami LEDE (LiveEndDeadEnd) i RFZ (ReflectionFreeZone). Czas pogłosu w analizowanych pomieszczeniach przedstawiamy w tabeli poniżej.

W projekcie wykorzystaliśmy kilka rodzajów ustrojów akustycznych o parametrach dostosowanych do pomieszczenia. Zastosowaliśmy głównie ustroje pochłaniające płytowe i szczelinowe oraz ustroje rozpraszające.

Opracowaliśmy ustroje pochłaniające, które działają w danym zakresie częstotliwości. Natomiast ustroje rozpraszające jakie zastosowaliśmy mają nietuzinkowy kształt oraz materiał. Efekt końcowy zaskoczył nas bardzo pozytywnie. Poniżej przedstawiamy Państu poglądowe widoki na ustroje akustyczne.

Projekt ten był dla nas wielkim wyzwaniem zwłaszcza, że chodziło o modernizację jednej z Polskich Rozgłośni Radiowych. Wszystkie szczegóły uzgadnialiśmy na bieżąco z architektami jak i z Inwestorem aby zapewnić zarówno wymagane warunki akustyczne, jak również zachować jednolitą aranżację wnętrz. Pozytywne odczucia prowadzących audycje radiowe oraz ciepłe słowa ze strony Inwestora sprawiły, że ten projekt zapamiętamy na zawsze. Jest to również nasza duma wśród wykonanych projektów akustycznych co mogą sprawdzić Państwo w poniżesz galerii. Zachęcamy również do obejrzenia innych realizacji z naszego porfolio.

Galeria projektu

Co dalej?

Jesteś zainteresowany naszymi usługami lub chcesz porozmawiać o Twoim projekcie? Zapraszamy do kontaktu