REALIZACJE

ZOK Jastrzębie – projekt kabiny dźwiękoszczelnej

utworzone przez | sty 2, 2020

Projekt kabiny dźwiękoszczelnej 

 

Przedmiotem tematu jaki otrzymaliśmy jest zaprojektowanie kabiny dźwiękoszczelnej na potrzeby zredukowania hałasu w nowo budowanej hali produkcyjnej Zakładu Odmetanowania Kopalń w Jastrzębiu Zdrój. Celem projektu jest przedstawienie wytycznych co do zastosowanych materiałów wymaganych do budowy, jak również wyciszenia oraz wykończenia kabiny spełniając przy tym założenia zawarte w polskich normach, obecne trendy dla tego typu Obiektów oraz określenie, na podstawie dostarczonych przez Zamawiającego dokumentów, wytycznych do ograniczenia poziomu hałasu na stanowiskach pracy.

Kabina miała zostać zamontowana na hali produkcyjnej o wymiarach ok. 88 m x 32 m, gdzie całkowita powierzchnia hali wynosi około 2800 m2. Wysokość hali jest zmienna, średnią wysokość można oszacować na około 8,2 m. W celu obniżenia poziomu hałasu na hali produkcyjnej zaprojektowano kabinę dźwiękoszczelnej o odpowiedniej izolacyjności akustycznej. Warunkiem poprawnego działania kabiny dźwiękoszczelnej jest jej szczelność oraz wykonanie warstwy zewnętrznej z materiału odpornego na przenikanie dźwięku, natomiast warstwy wewnętrznej z materiału intensywnie pochłaniającego energię dźwiękową. Dla projektowanej kabiny dźwiękoszczelnej wymagana jest również odpowiednia wentylacja oraz zastosowanie zaprojektowanych filtrów dla doprowadzenia i odprowadzenia chłodzącego powietrza. 

Kabina składająca się z dwóch pomieszczeń połączonych ze sobą została przez nas zaprojektowana w postaci szkieletu z profili stalowych kwadratowych. Warstwę zewnętrzną stanowią arkusze blachy płaskiej malowanej, natomiast wewnętrzną warstwę stanowią płyty tłumiące oraz płyty pochłaniająco-rozpraszające.

Zaproponowane rozwiązanie to kabina dźwiękoizolacyjna na szkielecie głównym wykonanym z profili stalowych kwadratowych i prostokątnych. W kabinie przewidzieliśmy bramę dwuskrzydłową, natomiast pomiędzy pomieszczeniami drzwi dźwiękoszczelne jednoskrzydłowe. Kabinę projektowaliśmy jako częściowo demontowaną  w postaci szkieletu z profili stalowych oraz gotowych paneli dźwiękochłonnych wkręcanych.

Dodatkowo zaprojektowaliśmy pełną instalacje wentylacyjna kabiny wraz z kompleksowym oświetleniem.

Galeria projektu

Co dalej?

Jesteś zainteresowany naszymi usługami lub chcesz porozmawiać o Twoim projekcie? Zapraszamy do kontaktu